تبلیغات
فوتبال در یک نگاه - مصاحبه ای جذاب و طولانی با افشین قطبی:مشکل فرهنگی فوتبال ما "من یا هیچکس" است/اگر می خواهیم قهرمان آسیا شویم باید یاد بگیریم 1 - صفر را به 3 - صفر تبدیل کنیم


فوتبال در یک نگاه

اردوی تیم ملی در اروپا آنقدر حرف و حدیث به همراه داشت که تمام نتایج فنی این اردو را به حاشیه برد. افشین قطبی به عنوان سرمربی تیم ملی در تمام این مدت به جای تمرکز روی مسایل فنی مدام در حال کلنجار رفتن با حاشیه هایی بود که این اردو برای او و تیمش به همراه داشت. با سرمربی تیم ملی پس از اردویی که به رغم بسیاری در بدترین مکان و زمان ممکن برگزار شد، گفتگو کردیم تا از زبان خودش واقعیتها را بشنویم.

* اگر موافق هستید از بازی لاتزیو شروع کنیم.
** بله، این از هدفهای ماست که سعی می کنیم با تیمهایی بازی کنیم که هم در بحث فنی و هم روانی قدمهای بزرگی برای پیشرفت ما باشند. مهمتر از نتیجه بازی روشی بود که ما بازی کردیم. رقابت با تیمهای بزرگ دنیا باعث می شود اکسیژن تازه ای در تیم به وجود بیاید. من به روش بازی تیم افتخار کردم؛ چون بیشتر بازی کنترل میدان در اختیارمان بود. این بازی به ما اعتماد به نفس داد برای آینده. تفکر بازیکنان ما حرفه ای بود و با تمام وجوداشان بازی کردند
* پیش از مسابقه بچه ها به شوخی یا جدی طوری حرف می زدند که انگار از حریف ترسیده اند.
** نه، ما از لاتزیو نترسیدیم. ممکن است جوان ترها استرس داشته باشند، اما فوتبالی که ارایه کردیم به نظر من از بهترین بازیهایی بود که طی سالهای اخیر تیم ملی از خود ارایه کرده است.
* تیم ملی خوب بود یا لاتزیو بخاطر فاصله زمانی یک ماهه تا شروع مسابقات سری آ در اوج آمادگی نبود؟
** من خواهش می کنم شما مواظب بحثهایی که مطرح می کنید، باشید. ممکن است هر تیمی با هدفهای متخلف در چنین مسابقه ای وارد شود. بازیکنان ما هم چندین روز است که در اردو و دور از خانواده هستند و بدنسازی را پشت سرگذاشتند. پس اگر لاتزیو در شرایط صددرصد نبود ما هم شرایط ایده آلی نداشتیم. اما به هر صورت نباید بخاطر این نحوه بازی خودمان را گم کنیم. شک ندارم تیم ملی می تواند بهتر از اینها باشد ما 6 ماه تا شروع جام ملتها فرصت داریم و باید کار کنیم به نظر هنوز در یک سوم آخر مشکل داریم که باید حل کنیم.
 * بازیکنی در این اردو شما را سورپرایز کرد؟
 ** سورپرایز نه، اما همه آنها شخصیت ملی دارند و من از تلاش و تفکرشان ممنونم.
 * در مورد چند بازیکن خاص صحبت کنیم. مثل حدادی فر که جای علی کریمی بازی کرد.
** اجازه بدهید شخصی صحبت نکنیم؛ چون در ایران خیلی زود بازیکن را بزرگ می کنند و خیلی زود کوچک. این بازیکن خاص جای پیشرفت در تیم ملی دارد.
 * چرا از دروازه بان های دیگرتان در این مسابقات استفاده نکردید؟
 ** ما در این تورنمنت از میرزاپور و رحمتی در بازیهایمان استفاده کردیم و جوان ترها را هم آوردیم که کنار تیم باشند و تمرین کنند. ما در حال حاضر چهار دروازه بان خوب داریم که جای نگرانی ندارد.
* گفتید در یک سوم جلوی زمین مشکل داریم؛ هادی نوروزی انتخاب اول شماست؟
** تصمیم در مورد یک بازی به شرایط یک بازیکن در آن مقطع برمی گردد. نوروزی در بازی دوم خودش را خوب نشان داد. او سرعت خوبی دارد و چون می خواستیم از جلو بازی دفاع کنیم، از او استفاده کردیم؛ مثلاً نوری، حدادی فر و آشوبی هم وسط زمین جواب داد. ترکیب دفاعی خوبی هم با حضور نصرتی از چپ داشتیم.
* روی گلی که لاتزیو زد، اعتراض داشتید؟
 ** در آن سمت زمین توپ بیرون رفت بعد سانتر شد و بازیکن با آرنج به صورت حاج صفی کوبید. بازیکنان ما احساس کردند باید بازی را نگه دارند، اما آنها توپ را یک دفعه سانت کردند که زنیدپور هم با سینه توپ را جلوی آنها انداخت. گل بدی بود. اگر می خواهیم قهرمان آسیا شویم باید یاد بگیریم 1 - صفر را به 3 - صفر تبدیل کنیم. البته در این مسابقه اگر داوران اجازه می دادند، به اندازه کافی موقعیت داشتیم.
* بازیکنان ما کمی عصبی بودند و رفتارهایی داشتند که در بازیهای رسمی مشکل ساز خواهد بود.
 ** ما باید خونسرد باشیم. زدن گل دوم می تواند به این موضوع هم کمک کند.
* پیروزی مقابل تیم بزرگی مثل لاتزیو می توانست افشین قطبی را از زیر فشار خارج کند و او را مقابل منتقدانش در موضع قدرت قراردهد.
** من هیچ وقت علیه کسی موضع نمی گیرم. ما دوست داریم همیشه برنده باشیم. باید یاد بگیریم که ببریم و بعد ایمان داشته باشیم که می بریم. اگر بعضی وقتها ببازیم بازهم می توانید شرایط را عوض کنید. مردم ایران فوتبال بارسلونا را می پسندند پاسهای رد وبدل شده زیاد. ما هم سعی می کنیم تیم را در همان مسیر ببریم.
* یعنی تیم ملی روزی تیکی تاکا را نمایش خواهد داد؟! این خیلی رؤیا پردازانه نیست؟
** مقابل لاتزیو صحنه هایی دیدیم که تیکی تاکا بود. ما توانستیم مقابل لاتزیو مشکل ساز شویم؛ چون آنها باور نداشتند ایران می تواند چنین فوتبالی ارایه دهد.
* اردوی اتریش می ارزید که خودتان را با مربیان لیگ وارد دعوا کنید. آنها همچنان به زمان اردو معترض هستند.
** اردویی که ما برگزار کردیم هر ثانیه اش برنامه ریزی شده بود. برنامه ریزی بلند مدت دیگری هم داریم؛ اگر تقویم را نگاه کنید متوجه می شوید تا فاصله 6 ماه مانده به جام ملتها زمان دیگری برای برپایی اردو نداشتم، ما از صمیم قلب دست همکاری به سوی باشگاه ها دراز کردیم من نمی دانم چند مربی لیگ مخالف این برنامه بودند، اما اساساً مشکل فرهنگی فوتبال ما یا من یا هیچکس است و تا وقتی با هم همکاری نمی کنیم، ضعفهای زیادی وجود خواهد داشت. ما پارسال مدت طولانی بازیکنان را از تیمهایشان نگرفتیم. ما باید جای خودمان را عوض کنیم و دیدگاه کلی داشته باشیم. من خودم مربی باشگاهی بودم و درک می کنم. اما بازیکنانش بیش از 9 - 8 ماه با آنها هستند، ولی تیم ملی فقط 48 ساعت فرصت برای هماهنگی دارد. متوجه باشید که تیم ملی مهمترین تیم یک کشور است.
 * در مورد اردوی شما مسایل حاشیه ای دیگری هم مطرح شد مثل وجود گاو یا نبودن کولر.
** من نمی خواهم به مسایل حاشیه ای پاسخ بدهم. به نظرم بعضی از دوستان هدفهای تخریبی را دنبال می کنند. اگر با آقای ایکس مشکل دارند، عادلانه نیست تمام تیم ملی را هدف قراردهند. ما روی مرزها پا می گذاریم و متوجه نیستیم که این تیم متعلق به 75 میلیون نفر ایرانی است. در همین اردو اگر هتلها کولر داشت چیز دیگری می گفتند، من از شما هم خواهش می کنم مسیر بحث را عوض کنیم.
* اجازه بدهید از حرف خوب شما استفاده کنم که گفتید هر ثانیه از این اردو برنامه ریزی دقیق داشت.
** درسته من این حرف را زدم
 * پس چطور تیم ملی ایران به این تصور که بازی لاتزیو ساعت 6 شروع می شود، دو ساعت زودتر به این کمپ می رود، در حالی که حتی مردم عادی در آن شهر هم از زمان دقیق بازی اطلاع داشتند. مقصر چه کسی است در این ماجرا؟
من نمی دانم از شما می پرسم. این در شأن تیم ملی هست که دو ساعت منتظر حریفش باشد و از زمان بازی خبر نداشته باشد. وقتی هیچکس با ایمیل و تلفن به ما خبر نمی دهد، چیکار باید بکنیم حتی در پوسترهایی که برای بازی چاپ شده، نوشته بودند بازی ساعت 5 شروع می شود، اما یک مرتبه فدراسیون برنامه را تغییر می دهد. بعضی وقتها کنترل بعضی مسایل دست من و شما نیست. رسانه ها و شرکتی که این قرارداد را بسته بود هم نمی دانست.
* در مورد علی کریمی حرف و حدیث زیاد است. خود او در مصاحبه با سایت شخصی اش داشتن مشکل با شما را تکذیب کرد. شما هم مصاحبه مشابهی داشتید، اما من به عنوان یک شاهد عینی دیدم که علی کریمی با شخص شما و نحوه اردو مشکل داشت و مصدومیت بهانه ای برای رفتن او بود...
 ** خب من الان چی باید بگم؟
 * یا تأیید کنید یا تکذیب تا من هم ادعایم را ثابت کنم.
** من مشکلی از علی کریمی ندیدم و مشکل هم با او ندارم. ما دیدیم بخاطر مصدومیت ریسک نکنیم بهتر است. بازیکنانی هستند که حاشیه سازند، اما ما سعی می کنیم اردویی با نظم و انضباط برگزار کنیم.
* آقای قطبی! کریمی اینجا حتی حاضر نشد با مدیا آفیسر تیم ملی برای سایت فدراسیون مصاحبه کند و رفتارهای تند او را همه دیدند و قابل کتمان نیست. من اگر سرمربی تیم ملی بودم علی کریمی را دیگر به تیم دعوت نمی کردم. هر چند که خود او هم ممکن است دیگر در تیم شما حاضر نشود.
** من هیچ وقت این تصمیم را نمی گیرم. مسایل روحی، فنی و اخلاقی ملاکهایی هستند که با توجه به آنها می توان تصمیم گیری کرد. شما من را می شناسید برخوردهای من همیشه با خونسردی است و در آرامش تصمیم می گیرم.
* اما چنین رفتارها و اتفاقاتی فضای اردو تیم ملی را بهم می زند.
** مطمئن باشید که اجازه نمی دهم در تیم ملی حاشیه وجود داشته باشد.
 * سیاستمدارانه پاسخ دادید، اما تا حدودی پاسخ را گرفتم.
** من بخاطر همین مسایل کمتر مصاحبه می کنم. امیدوارم شماها هم در آینده کمک کنید؛ زیرا احساسم این است که همیشه کمک نمی کنید.
* چرا این قدر نسبت به خبرنگاران بدبین هستید. شما ما را کنار تیم راه نمی دادید، آیا احساس خطر می کنید؟
** نه، احساس خطر نمی کنم. منظورم کلی است. در همین مصاحبه بیشتر بحث سمت مسایل حاشیه ای رفت. مردم ایران خسته شدند از بس شما یکی را مقابل دیگری قرار دادید. شما دنبال فروش بیشتر هستید، اما می توانستید با پرسشهای فنی بحث را بهتر جلو ببرید.
* من پرسش فنی نمی توانم بپرسم، چون کارشناس فنی نیستم. شما هم به مردم حق بدهید که دوست داشته باشند بدانند حقیقت در مورد اتفاقی که برای علی کریمی کاپیتان تیم ملی افتاده، چیست؟ این به معنی قراردادن شما مقابل کسی نیست.
 ** حرفهای من کلی است و در مورد یک روزنامه خاص و شخص شما نیست. من می گویم شما بازی تیم ملی را تماشا کنید و آن را تحلیل کنید.
* اما تیم شما حاشیه هایی داشت که نمی توان از آن چشمپوشی کرد.
** بازیکن باید سرباز تیم باشد، کسانی که حاشیه ساز باشند خودشان را بیرون از تیم خواهند دید. موفقیت ما برمی گردد به نزدیکی بازیکنان در چارچوب آرامش. این چارچوب نباید برهم بخورد.
 * اگر نمی گویید شما را مقابل دایی قرار می دهیم ایشان هنوز پاسخ پرسش خود را در مورد خط خوردن برخی بازیکنان بدون انجام تمرین نگرفته است؟
** ما وقتی فهرستی برای اردو می دهیم باید نفرات بیشتری در آن باشند. احتمال مصدومیت و اتفاقات دیگر هم هست. ما در هر پست بهترین گزینه ها را انتخاب کردیم و با وسواس هم این کار را انجام دادیم.
 * آقای تاج گفتند از شما انتظار قهرمانی دارند و به نظر می رسد با این اظهارنظر سعی دارند توقعات را از شما بالا ببرند.
 ** من باز هم تأکید می کنم که هیچ قولی در مورد قهرمانی نداده ام، اما تمام توانم را به کار می برم بهترین تیم را بسازم ما در مسیری هستیم که یکی از مدعیان قهرمانی هس

نوشته شده در یکشنبه 3 مرداد 1389 | ساعت 03:12 ب.ظ | توسط mary . |نظرات |


قالب وبلاگ : فقط بهاربیست